“Kuidas toitumise abil olla tervem ja nooruslikum?”

„Kuidas sa seda kõike jaksad!?“ – ka mina olen sellele küsimusele pidanud tihtilugu vastama.

Teha 20 trenni nädalas, nõustamised, koolitamine... see nimekiri läheks pikaks. Ja inimestega töö teadupärast väsitab. Aga vastus on ehk üllatavalt - tervislik ja tasakaalustatud toitumine.

Me sööme selleks et elada. Toidust saame me nii süsivesikuid, valke kui rasvu- mis on makrotoitainetena energia allikad, aga ka mikrotoitaineid- vitamiine ja mineraalaineid, mis energiat ei anna, kuid on asendamatud organismi toimimiseks. Kui me sööme mitmekülgselt vastavalt oma energiavajadusele ja tarbime toitu kõigist toidugrupidest- teraviljad, puu- ja köögiviljad, piimatooted, kala, muna ja liha, toidurasvad (sh pähklid ja seemned), siis saame kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalained toidust. Teinekord on aga nende mikrotoitainete vajadus suurenenud ja peab tegema muutusi ka toidusedelis või tarbima toidulisandeid (väikelapsed, sportlased, rasedad, eakad). Toidulisandite vajadus võib tekkida ja erinevate allergiate, toidutalumatuste ja haigusseisundite korral, kui toiduga vajadust katta ei ole võimalik.

Meie organism on tervik ja üllatavalt tark, kuna toodab üksikuid vitamiine ka ise ntx A- ja D-vitamiin, mis siiski ei vähenda nende vitamiinide toiduga saadavuse tähtsust. Mineraalaineid aga elusorganismid ise ei sünteesi. Enamus vitamiinide ja mineraalainete varu organismis on lühiajaline, mistõttu peab meie toidulaud olema mitmekülgne iga päev.
Toitumisnõustajad ja -terapeudid aitavad analüüsida igapäevast menüüd ja seda tasakaalustada, et toit oleks võimalikult toitainerikas (mis ei tähenda samal ajal, et ka energiarikas). Meie kliimas jääb siiski päikesevalgust väheks ning eestlane ei ole veel kala lihale eelistama hakanud, mistõttu D₃-vitamiini võib juurde tarbida aastaringselt (kuni 4000 UI). Mis puudutab teisi vitamiine ja mineraalaineid, siis nende süstemaatiline ületarbimine lisandite näol ei too kasu vaid pigem kahju. Näiteks rasvlahustavate (K, D, E, A) vitamiinide ületarbimine võib viia mürgituseni ja raualisandi omal käel juurdevõtmine erinevate tervisehädadeni. Arvestada tuleks ka imendumise faktoriga- C vitamiini üle 200mg ja Mg üle 300mg korraga tarbida ei ole mõtet ja näiteks tsink vähendab magneesiumi ja vase imendumist; selliseid seoseid on teisigi, mistõttu tuleks jälgida hoolikalt multivitamiinide koostist! Tähelepanelik koostoimete osas tasub olla ka muude ravimite tarvitamisel. Samas Magneesiumi imendumisele aitab kaasa B6 vitamiin! Paljud, kes ei soovi süveneda, mida nad söövad, eelistavad igaks juhuks multivitamiine- midagi ju ikka saab. Tihti on taustaks ka kõrgem stressitase ning vähene uni, mistõttu võib tarbida isegi maailma parimaid toidulisandeid, aga kasu neist siiski ei ole (imendumise probleem). Mainigem uuesti- meie organism on üks tervik.

Antioksüdandid[1] on tõelised nooruse ja energiaallikad!!! Nad aitavad ellimineerida vabad radikaalid organismis, mis tekivad paratamatult elutegevuse tagajärjel ja keskkonna mõjude tõttu. Mida suurem energiavajadus (ntx füüsiline töö ja sportimine) ning toksilisem keskkond seda rohkem me neid ka vajame. Lisaks rakustruktuuri tervise eest hoolitsemisele aitavad antioksüdandid võidelda ka vähi vastu, aeglustavad vananemist ja võitlevad muuhulgas ka allergiatega ning tugevdavad meie immuunsust. Seetõttu on oluline A, C ja E vitamiinirikas toit. Suurema koormusega treenivad tervisesportlased võiksid jälgida lisaks toidu kaaliumi, magneesiumi sisaldust ning hoolitseda, et rauanäitajad oleksid normi piires. Antioksüdantide rikkad toiduained on granaatõunad, mustikad, lehtkapsas, spinat, brokkoli, vaarikad, peet jne.

Toitugem mitmekesiselt ja konsulteerige oma ala spetsialistiga, et tasakaalustada enda toitumine ning teha kindlaks toidulisandite vajadus. Selles tähenduses võib ka öelda, et toit on kui „ravim“[2] vananemise ja erinevate tervisehädade puhul. Meie toitumise mitmekesisus paistab välja nii meie nooruslikus välimuses kui ka energiatasemes!

 

Kendra K Vaino

Lugu avaldatud ka muudetud kujul: NutriDream lehel

 

[1] Antioksüdandid: A, C ja E vitamiinid, Q10, Se, Mg, Zn

[2] Õige toitumine (eriti vitamiinid ja mineraalained) hoiab meie organismi efektiivselt toimivana ja aitab püsida tervena ja energilisena. Toitumine ei ravi haiguseid, küll aga toitumisterapeudi abiga saab toetada arsti poolt määratud ravi efektiivsust teatud haiguste puhul.